Rządowe zmiany w budownictwie mieszkaniowym
Problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, sąsiedzi zaglądający do mieszkania przez balkon albo osiedla, gdzie budynki stoją zbyt blisko siebie. To tylko część problemów, z którymi mierzy się wielu Polaków mieszkających w domach wielorodzinnych lub na nowych blokowiskach.
Rząd poważnie zajął się zmianami w mieszkaniówce. Po zapowiedzi zmian w kwestii budowy balkonów czy miejsc postojowych, kolejna nowość ma dotyczyć wind. Rząd na początku roku zapowiedział walkę z patodeweloperką czyli budowaniem mieszkań o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Wiele ma się zmienić w kwestii m.in. parkingów, balkonów, placów zabaw czy nasłonecznienia mieszkań. Inwestorzy zgodnie z zapowiedziami będą musieli budować 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazało też, że pojawia się coraz więcej budynków z dużą liczbą balkonów, które umieszczone są na jednej płycie balkonowej, a oddzielone są np. ażurowymi niskimi ściankami oraz takich, które są bardzo blisko siebie. Po zmianie przepisów, między balkonami na odrębnej płycie balkonowej będzie musiało być minimum cztery metry, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie, konieczne będzie stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości.
Światło i spokój
Kolejne z projektowanych rozwiązań ma przyczynić się do zwiększenia czasu nasłonecznienia dla pokoi. Aktualne przepisy wymagają, by przynajmniej w jednym pomieszczeniu słońce wpadało przez okna przez nie mniej niż trzy godziny między 7 a 17 w dniach równonocy. Po zmianach ma być to 3,5 godziny, a wyjątkiem mają być pokoje zlokalizowane w zabudowie śródmiejskiej.
Jednocześnie rząd chce dać mieszkańcom więcej prywatności, poprzez wymóg przeprowadzania badania poziomu hałasu w pomieszczeniach przed wydaniem pozwolenia na użytkowanie. Dziś takie testy są prowadzone bardzo rzadko.
Nowe rozporządzenie ma również zapewnić więcej zieleni na osiedlach, bo na skwerach i w publicznie dostępnych miejscach przynajmniej 20 proc. terenu ma być “czynne biologicznie”. To redukuje betonowanie placów czy wykładanie ich kostką brukową.
Bloki przyjazne seniorom
Jedna ze zmian, którą planuje rząd związana jest ze zwiększaniem dostępności budynków dla osób starszych i z niepełnosprawnościami – zmienić mają się zasady montowania wind w blokach. „Jest procedowane rozporządzenie o warunkach technicznych budynków i ich usytuowania. Strona rządowa pracuje nad tym, aby obniżyć wymagania, co do instalacji dźwigów windowych. Obecnie windy są w budynkach mających więcej niż cztery pietra, natomiast jest pomysł, by winda była obowiązkowa już powyżej drugiego pietra w budynkach mieszkalnych, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, aby taki obowiązek był już przy dwóch kondygnacjach” — informował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury Przemysław Herman, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Starych budynków obowiązek nie obejmie, ale i tam możliwy jest montaż wind. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mogą wnioskować o dofinansowanie w ramach Funduszu Dostępności.
Źródło: Business Insider